AKTUÁLIS

PROGRAMMM

JEGYEK

TÁMOGATÓK

RÓLUNK

NEMZETKÖZI

ARCHÍV

KONTAKT

VISSZA A FŐOLDALRA

Sensing the City 2024

A PLACCC 2021-ben indította el Sensing the City programsorozatát, amelynek keretében a résztvevő művészek kísérleti mikrointervenciókon keresztül reagálnak égető környezeti kérdésekre. 
Az idei programsorozatra 2024. szeptember 3. és 8. között kerül sor a város legkülönbözőbb pontjain.

„A város érzékszerveinken keresztül tárul elénk. A látás, hallás, szaglás, tapintás és ízlelés útján fedezzük fel környezetünket, a város ritmusát, atmoszféráját, textúráját, ugyanakkor aktuális állapotát, egyéni és társadalmi gyakorlataink környezetre gyakorolt hatását is. Mint ilyen, a Sensing the City projektjeiben az „érzékelés” (sensing) kifejezés kettős jelentést hordoz, mivel egyaránt vonatkozik a város fizikai észlelésére (a test reakciója), valamint a városi helyszínek aktív érzékenyítésére a test jelenlétével.”
Bubla Éva, a Sensing the City kurátora

Idei eseménysorozatunkhoz ismét nyílt pályázat keretében kerestünk olyan kisformátumú projekteket, amelyek köztereken – vagy közös tereken – megjelenve, a városi élet résztvevőit bevonva, különböző érzékszerveikre hatva segítik a városi szövethez és ökoszisztémához való (újra)kapcsolódást. 
Mivel fontosnak tartottuk, hogy az elbírálás során érvényesüljön az esélyegyenlőség elve, ezért a pályázókat arra kértük, hogy a koncepciót és a projektleírást anonim módon küldjék el nekünk.
Ily módon a pályázatokat elbíráló zsűri tagjai – Bubla Éva, művész-aktivista, a Sensing the City program kurátora; Kobrizsa Ádám, városlakó, építőmérnök, a Mind space társalapítója és a Lumen Kávézó társtulajdonosa; Nánay Fanni, a PLACCC Fesztivál művészeti vezetője –  a két körös zsűrizés folyamán először az anonim pályázatok koncepcióját, a felvetett kérdések relevanciáját, szakmai megalapozottságát, az alkotás újszerűségét, az interaktivitás vagy részvételiség lehetőségét értékelték, majd a shortlistre került projektek alkotóinak eddigi művészeti gyakorlatát és szakmai tapasztalatát figyelembe véve választották ki a programba bekerülő projekteket.

Minden mikrointervencióhoz tematikus beszélgetés is kapcsolódik, amellyel célunk, hogy a köztéri, gyakran helyspecifikus művészeti akciókon, valamint az azokat szervesen kiegészítő beszélgetéseken keresztül a klímakrízis és fenntarthatóság túlságosan is tág és az egyén számára nehezen befogadható jeleségeit kisebb, fókuszáltabb kérdések köré szűkítsük le, így – a művészet érzékenyítő potenciálját a beszélgetések informativitását ötvözve – felfoghatóbbá, érthetőbbé váljanak azok a specifikusabb problémák, amelyek mind hozzájárultak és hozzájárulnak a súlyos környezeti problémák kialakulásához. 

Sensing the City 2024-es programjában szereplő projetek:
Freund Éva: Layers of Water – A víz rétegei
Hódi Csilla – lutzz&bog – Planty Warhol: Micro-cruising
Jakabfi-Kovács Boglárka: Amit látsz: közügy
Mangel Viola: Köztes jelenlét
Patonay Anita – Bori Viktor: Vízszint

Sensing the City az In Situ (Un)common Spaces nemzetközi együttműködés részeként megvalósuló program. Az IN SITU (Un)common Spaces projektet az Európai Unió Kreatív Európa programja támogatja.