AKTUÁLIS

PROGRAMMM

JEGYEK

TÁMOGATÓK

RÓLUNK

NEMZETKÖZI

ARCHÍV

KONTAKT

VISSZA A FŐOLDALRA

Femini: Stories carried by old waters/ A víz viszi tovább 

Vízből lenni valahová tartozást is jelent. Egy pohár csapvíz megivásával nem csupán a Budapestet átszövő csatornahálózatra kapcsolódunk rá, hanem a Duna sok ezer négyzetkilométert lefedő vízgyűjtő területére is – annak minden történetével és lakójával. 81 millió emberrel és milliárdnyi nem-emberi szomszédunkkal osztozunk a következő kortyon, a viz sejtjeinket éltető  útja csupán  állomás egy helyrajzi számokat, országhatárokat, tájakat és halmazállapotokat átszelő körforgásban.
A minket körülvevő víztestek szerepe azonban túlmutat a biológián,  belecsepegnek kultúránkba, énekeinkbe, ünnepeinkbe, átitatják a közösségről alkotott képünket, elárasztják rítusainkat. Mi történik, ha tudatosítjuk ezt az összetartozást? Mit tanulhatunk a folyóktól és saját víz-lénységünk felfedezéséből?

A víz viszi tovább egy folyóparti  sétaelőadás,  fókuszban a  Dunával: A folyó menti lét sok kérdést tematizál, legyen az a városi környezet és a természetes terekhez való hozzáférhetőség, szabályozások, áradások és aszályok vagy a víztisztaság.
Közösségi alkotófolyamatunkban nyugdíjas korú hölgyekkel járjuk körül a Duna által kínált témákat, feltérképezzük, milyen tulajdonságokon és helyzeteken osztozunk a folyóval. A tanultakat és kíváncsiságunkat szinhazi formákba öntve közösen adjuk elő.

Femini (Trömböczky Napsugár és Dobos Eszter):
2020-ban a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, drámainstruktor szakon végeztek, már diplomamunkáiban is a közösségi alkotás és a scoreon alapuló részvételi előadások lehetőségeit kutatták. Az egyetemi évek alatt váltak alkotótársakká, első közös előadásuk a Staféta díjas Social Karaoke volt (MU Szinhaz). Alkalmazott színházi projektjeikben az új részvételi formák, társadalmilag elkötelezett művészetek és nem hierarchikus alkotás módszereit kutatják. A ‘nem professzionális’ és alulreprezentált társalkotók bevonásával nem csupán önreflexióra és önkifejezésre szeretnének lehetőséget teremteni, de hisznek abban, hogy a művészet demokratizálása értékes (talán szükséges), új esztétikát és nézőpontokat emel be a kortárs művészeti kánonba.

Stories carried by old waters / A víz viszi tovább munkamódszerét és gyakorlatát tavaly augusztusban, Csehországban a Divadlo na Cucky színháznál töltött rezidencia során fejlesztették. A helyi résztvevőkkel közösen létrehozott prezentációt a Morva partján mutatták be, a kutatófolyamat lezárásaként. A PLACCC 2024-re készülő tájspecifikus előadás a helyi kontextusra adaptált és résztvevőkkel közösen átformált közösségi színházi (ős)bemutató. 

Koncepció, alkotók: Femini (Dobos Eszter, Trömböczky Napsugár)
Résztvevők/előadók: Gáspár Magdolna, Magyar Anikó, Ster Erika, Szabad Magdi, Török Tünde

Közreműködők: 
Tóth Lau- zene
Szemessy Kinga – aquasoma workshop
Szűcs Róbert (Grasshopper Geography) – szakmai konzulens
Kammermann Lilla (Valyo)- szakmai konzulens

Időpont: 2024. szeptember 20. 17:30
Találkozópont: a Pavilon Bar előtt, 1093 Budapest, Nehru Part

Időpont: 2024. október 20. 15:30 
Találkozópont: Római-parti piac bejárata / Nánási út buszmegálló, 1031 Budapest, Nánási út 47-49.

Időtartam: 90 perc

Nyelv: magyar

Jegyvásárlás ellenében látogatható program.

Jegyárak: 
Teljes árú jegy: 2.900 Ft
Diák- nyugdíjas jegy: 1.500 Ft
Támogatói jegy: 5.000 Ft

Jegyvásárlás: ITT