AKTUÁLIS

PROGRAMMM

JEGYEK

TÁMOGATÓK

RÓLUNK

NEMZETKÖZI

ARCHÍV

KONTAKT

VISSZA A FŐOLDALRA

Emke Idema – Marie Groothof (NL): School of Unlived Worlds (A meg nem él világok iskolája)

Elgondolkodtál már valaha azon, hogyan érzékeli egy polip a környezetét, hogyan kommunikálnak a növények, vagy hogyan értelmezik a nem emberi létformák a világot, amelyben élnek? Fel szoktad tenni magadnak a kérdést, hogy hol a helyed az ökoszisztémánk komplexitásában, és hogyan létezel együtt más lényekkel? A School of Unlived Worlds egy rendhagyó „képzést” kínál, amelynek során a legkülönbözőbb módon kzelítjuk meg a természettel való kapcsolatunkat. Ha pedagógus, ökológus, művész vagy természetkedvelő vagy, ez az egyszerre tudományos, filozófiai és szomatikus, ugyanakkor szórakoztató és felszabadító kaland Neked szól!

WORKSHOPOK

Augusztus közepén a School of Unlived Worlds alkotói két különböző workshopot tartanak a PLACCC Fesztivál szervezésében. A workshopok keretében expedícióra indulunk a budapest környéki erdőkbe, hogy természeti környezetben ismerkedünk meg az Iskola módszereivel. Kísérletező és játékos módon lépünk be a tájba, hogy ily módon szakítsunk a megszokott érzékelési és gondolkodási módunkkal. 

A „képzés” kiindulópontja, hogy az emberi érzékelés valójában tanult képesség és tulajdonság, ami megváltoztathatlannak hitt módon meghatározza mindazt, amit természtes környezetként látunk. Az iskola éppen arra kíván rávezetni, hogy a tanult érzékelésünk tágítható, módosítható, finomítható, így feltárulhatnak  előtted olyan (néha váratlan) tényezők is, amelyek új perspektívából láttatják a környezetünket és az abban elfoglalt helyünket. 

HOGYAN?

Az iskola a környezetünkkel és más életformákkal kapcsolatos megértésünk és kapcsolatunk vakfoltjaira irányítja a figyelmet. Olyan módszereket és gyakorlatokat javasol, amelyek segítségével elkezdjük máshogyan használni az érzékszerveinket, máshogyan kapcsolódni a természethez. 

A workshopok három részből épülnek fel. Egyrészt filozófusok, biológusok, pszichológusok és őslakos gondolkodók szövegeit olvassuk és értlemezzük közösen. Másrészt a környezetünk és az olvasott irodalom által inspirált „felfedező” feladatokat hajtunk végre a természetben, amelyeket közösen találunk ki és tervezünk meg. Előfordulhat, hogy négykézláb találod magad a mohán, hosszan forogsz a tengelyed körül, vagy más erdei lények szemszögéből próbálod megtapasztalni a világot. Végül pedig intuitív írással rögzítjük tapasztalatainkat, megosztjuk egymással újonnan felfedezett történeteinket, feltárva ezzel világunk meg nem élt rétegeit.

KIK?

A School of Unlived Worlds (Meg nem élt világok iskolája) Marie Groothof és Emke Idema holland művészek hosszútávú művészeti projektje. 

Emke Idema interaktív (színházi) műveket alkot, amely leggyakrabban a közönség által játszott nagyformátumú játékok struktúráját követik. Részvételi előadásainak közös vonása, hogy abban megkérdőjelezi saját viszonyunkat a Másikhoz, valamint a domináns társadalmi, politikai és narratív struktúrákhoz. Alkotói munkája mellett a maastrichti színházi akadémián és az amszterdami DAS Színházban tanít.

Marie Groothof íróként, valamint színészként, színházi alkotóként is dolgozik, erős mozgásszínházi háttérrel. Schwalbe nevű társulatával radikális fizikai akciókat szerveznek – legutóbbi akciójuk mind a saját társulatuk, mind a befogadó színházak működésének dekonstrukcióját és rekonstrukcióját szorgalmazza. Az amszterdami színházi akadémia mozgásszínházi tanszékén tanít.

A workshopokat magyar közreműködőkkel – Bubla Évával, Trömböczky Napsugárral és Biró Dorottyával – közösen tervezik meg és vezetik.

MIT?

Az alkotók a PLACCC Fesztivál szervzésében két különböző workshopot valósítanak meg:

– Háromnapos workshop: azoknak, akik mélységében sezretnék megérteni az Iskola módszereit és gyakorlatát, illetve utána megosztanák azokat barátaikkal, diákjaikkal vagy ügyfeleikkel.
A háromnapos workshop angol nyelven zajlik.

–  Kétórás bevezető workshopok: azoknak, akik inkább csak ízelítőt szeretnének kapni az Iskola gyakorlátából..
A bevezető workshopok angol és magyar nyelven is követhetők.

MIKOR ÉS HOL?

– Háromnapos workshop: 2025. augusztus 14-16., naponta 11:00-16:00 között
A résztvevőknek javasoljuk, hogy mindhárom napon vegyenek részt.
Találkozó: 10:00
Találkozópont: Széll Kálmán tér, ahonnan közösen, mikrobusszal utazunk a workshop helyszínére.

– Bevezető workshopok: 2025. augusztus 18. és 19., 17:00-19:00
Találkozópont: Fenyőgyöngye Étterem előtt, 1025 Budapest, Szépvölgyi út 155.

KÖLTSÉGEK

– Háromnapos workshop:
normál jegyár: 22.000 Ft
kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas, pedagógus): 14.000 Ft
támogatói jegy: 35.000 Ft
A jegy ára tartalmazza a workshop helyszínére való mikrobuszos utazást, mindhárom napon egy könnyű ebédet, valamint kávét, teát, snack-et a workshop ideje alatt.
Ha nehézséget okoz a jegyár kifizetése, de szeretnél részt venni a workshopon, kérjük, vedd fel a kapcsolatot a szervezőkkel a placcc.organiser@gmail.com címen, és megpróbálunk megoldást találni. 
Ha viszont akár többet is tudsz fizetni a workshopért, kérjük, támogass másokat, akik anyagi nehézségek miatt nem tudnának részt venni azon.

– Bevezető workshop:
normál jegy: 3.500 Ft
kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas, pedagógus): 2.500 Ft
támogatói jegy: 6.000 Ft

JEGYVÁSÁRLÁS

hamarosan

KAPCSOLAT

Ha kérdésed merül fel, kérjük, vedd fel velünk a kapcsolatot a placcc.organiser@gmail.com címen.

TÁMOGATÓ

Fonds Podiumkunsten / Performing Arts Fund NL