AKTUÁLIS

PROGRAMMM

JEGYEK

TÁMOGATÓK

RÓLUNK

NEMZETKÖZI

ARCHÍV

KONTAKT

VISSZA A FŐOLDALRA

Bubla Éva: Microbial Futures Lab – A jövő gyógyszerei

Mi köze lehet egy marék termőföldnek, az erdőnek, vagy néhány szemmel nem látható élőlénynek az emberi egészséghez?

A Microbial Futures Lab egy utazó laboratórium, a jövő gyógyszereinek, kezeléseinek folyamatosan bővülő gyűjteménye, melynek középpontjában emberi és nem-emberi létezők kölcsönös jóléte áll. 

Minden test egymáshoz kapcsolódó mikrobiális ökoszisztéma, apró organizmusok élőhelye: a városok, a vizek, a levegő, a talaj és saját emberi testünk elválaszthatatlanok egymástól. 
A környezet mikrobiális sokféleségének hiánya az egyik oka a különféle megbetegedések növekvő gyakoriságának. Az urbanizáció térhódítása világszerte jelentős mértékben hozzájárul a biodiverzitás, így a mikrobiológiai sokféleség csökkenéséhez, míg a világjárvány miatt jelentősen megnövekedett higiéniai gyakorlatok tovább veszélyeztetik a városok mikrobiotáját, ezáltal az emberi és nem-emberi lények jólétét. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a városok zöldítése nemcsak a biodiverzitás növekedéséhez járul hozzá, de csökkentheti is a kóros baktériumok relatív mennyiségét a talajban, és e mikrobiálisan gazdag természetes anyagokkal való érintkezés pozitív hatással van az emberi bőr mikrobiótájára, az immunrendszer működésére. Mindez rávilágít ember és környezetének szoros összefüggésére, folytonosságára: egymással kölcsönhatásban élő, egymástól függő lények vagyunk, együtt fejlődünk a minket körülvevő, rajtunk, bennünk lakozó mikrobákkal. 

Mit jelent ez az egészség koncepciója szempontjából? Hogyan képzelhetjük el emberi és nem-emberi létezők jólétét egy átfogó mikrobiális tudással felvértezve? Milyen mikrobiális jövőképek, rítusok és gyakorlatok várnak ránk?

A PLACCC Fesztivál ideje alatt bemutatkozik a Lab gyógykészítményeinek gyűjteménye – kapszulába zárt tájak, mikrobiális cseppek, és számos rendhagyó páciens (városok, édesvizek, atmoszférák) történetei.

A Jövő gyógyszerei workshop folyamán pedig a résztvevők is megoszthatják saját és lakóhelyük történeteit, és közösen tervezhetnek új, vagy újra felfedezett gyógykészítményeket, kezeléseket a városainkban élő különböző életformák számára.

Alkotó: Bubla Éva
A projekt a Microbial Childhood Collaboratory (MCC) kutatóival való együttműködésből született.

Időpont: 2024. szeptember 3-6. 8.00-19.00 (a gyógyszertár nyitvatartási idejében)
Helyszín: Benu Gyógyszertár, 1053 Budapest, Múzeum krt. 9.

Workshop időpontja: 2024. szeptember 2. 19.00-20.00
Workshop helyszíne: gyülekező a gyógyszertárban

Nyelv: az installáció magyar és angol nyelven, a workshop csak magyar nyelven

Az installáció látogatása, valamint a workshop ingyenes, de a workshopra előzetes regisztrációt kérünk.
Regisztráció: bublaeva@gmail.com
Maximális létszám: 20 fő


Az In Situ (Un)common Spaces nemzetközi együttműködés részeként megvalósuló program. Az IN SITU (Un)common Spaces projektet az Európai Unió Kreatív Európa programja támogatja.
Külön köszönet a helyszínbiztosításért: Benu Gyógyszertár Budapest Astoria